Stát Kanada měl prvopočátek v soukromé obchodní společnosti, Hudson Bay Company, která obchodovala s místním původním obyvatelstvem. Za zbraně, střelivo, přikrývky od nich kupovala cenné kožešiny pro evropský trh. Část severní Ameriky kolonizovali Britové, část Francouzi a část Španělé. Francie přišla o své državy z velké části prodejem Spojeným státům americkým a z části prohráním války v Quebecu s Velkou Britanií v roce 1690. Několik britských kolonií bylo tak sjednoceno ve federaci v roce 1867 zákonem britského parlamentu (British North America Act 1867), který byl první kanadskou ústavou. Vznikly tak čytři provincie (Nova Scotia, New Brunswick, Quebec, Onrtario). Postupem času byly vytvořeny další provincie (Prince Edward Island, Manitoba, Saskatchewan, Alberta a British Columbia) a dvě závislá teritoria ( Youkon a Northwest Territories)
Teprve v roce 1949 britská kolonie New Foundland byla po referendu proměněna v desátou kanadskou provincii New Foundland a první premier byl Joe Smallwood.
V roce 1982 podepsala britská královna novou kanadskou ústavu, která obsahuje Chartu lidských práv a svobod. Tím se Kanada stal nezávislým státem, leč nadále členem britského společenství národů (British Commonwealth). A hlavou státu nadále zůstala britská královna Elizabeth II. 1.dubna 1999 bylo z Northwest Territories vyčleněno třetí, nazvané Nunavut.
Kliknutím na mapu lze získat další informace v angličtině
http://www.cic.gc.ca/EnGlish/citizen/look/look-05e.html